12.05.2017 Ogólnopolska Prezentacja książki „Ostatni list do matki” w Muzeum Niepodległości

Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna zaprasza 12 maja o godz. 18.00 do Muzeum Niepodległości w Warszawie (aleja Solidarności 62) na ogólnopolską prezentację nowego wydania książki „Ostatni list do matki. Wspomnienia Żołnierza Wyklętego” autorstwa ppłk Leszka Andrzeja Mroczkowskiego. Mecenasem wydania książki jest AMW Sinevia z Nowego Dworu Mazowieckiego, partnerami są „Nasz Dziennik”, Radio Niepokalanów, Radio Wnet, Kurier Wnet, wydawnictwo e-Bookowo.pl, Związek Pisarzy Katolickich. Oprawę artystyczną zapewni zespół M.A.T.
Pułkownik Leszek Mroczkowski  (ur. 8.10.1931 r. w Pustelniku k. Warszawy) w 1948 r. jako uczeń gimnazjum został członkiem Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Uczestniczył w licznych walkach z KBW i MO, odpowiadał za przerzut ludzi i informacji dla Rządu Na Uchodźstwie przez granicę Czechosłowacką. W 1952 r. aresztowany i po długim i brutalnym śledztwie skazany na karę śmierci, którą w drugiej instancji sąd zmienił na 12 lat ciężkiego więzienia. Dzięki amnestii w 1957 r. opuścił zakład karny, przez kolejne lata był nadal inwigilowany i represjonowany przez aparat bezpieczeństwa. Mimo to w latach osiemdziesiątych aktywnie włączył się w działalność opozycyjną w powstającej a później podziemnej “Solidarności”. Po 1989 r. został działaczem środowiska kombatanckiego. 11 listopada 2009 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, 9 grudnia 2015 Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Książka “Ostatni list do Matki”, zawierająca poezję i prozę Leszka Andrzeja Mroczkowskiego,  to poruszające świadectwo historyczno-literackie człowieka o niezwykłej biografii,  Ta jedyna w swoim rodzaju publikacja Poety-Bohatera, czeka wciąż na ogólnopolską debatę, na szerokiego czytelnika, na zasłużone dla siebie miejsce na księgarnianych półkach. To ostatni taki literacki dokument, głos pokolenia, które odchodzi, ale które nie może zostać zapomniane. Stąd nasza wielka prośba o wsparcie tej cennej publikacji, umożliwienie jej długiego życia i szczęśliwą podróż do rąk czytelników w całej Polsce i poza jej granicami.

Jak napisał sam Poeta-Bohater – Leszek Andrzej Mroczkowski:

Więc jeśli kiedyś wróci Polska,
To niech za nas ktoś upomni.
Żegnaj mateczko, muszę kończyć,
klucz zgrzyta w zamku… idą po mnie
Książka wydana po latach staraniem Stowarzyszenia Dobro Wspólne Ojczyzna przypomina dzisiaj, jak cenna jest wolność i jak wiele kosztuje walka o nią.
„Ten niewielki zbiorek wspomnień, za mały jak na ogrom przeżyć autora, jest długiem wdzięczności za ocalenie życia młodego człowieka, tak ciężko zagrożone i doświadczonego w czasach powojennych. Jest również hołdem dla tych, którym nie udało się przeżyć”.
dr Antonina Komorowska, więzień polityczny
„Wiersze czytam i płaczę”
Ewa Tomaszewska, polityk, społecznik, nauczyciel akademicki
Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna wydało książkę w roku 2015 w nakładzie 1000 egzemplarzy, w 2016 r ukazało się wydanie drugie w tym samym nakładzie, które rozdawaliśmy bezpłatnie. Najnowsze wydanie będzie dostępne w sprzedaży ogólnopolskiej.

„Ostatni list do matki. Wspomnienia Żołnierza Wyklętego” – książka już dostępna jako e-book

Wideorelacja z promocji ksiązki ppłk Leszka Andrzeja Mroczkowskiego w Łomiankach