14.12.17 – Spotkania czwartkowe z IPN: KL Warschau

Coraz częściej żyjemy w tempie, które sprawia, że każdy tydzień, miesiąc, rok mija nam niewiarygodnie szybko. Zapominamy o starych przyjaźniach i relacjach tworzonych latami, zamieniając je na drogę z domu do pracy i z pracy do domu. To co kiedyś było dla nas ważne i miało ogromną wartość dziś przestaje mieć tak wielkie znaczenie. Warto więc znaleźć trochę czasu, aby poznać, a może tylko uzupełnić historię ludzi, którzy przed laty mieli te same problemy, te same plany, wyznawali te same wartości, lecz okrutny czas to wszystko zniweczył.

Zapraszamy więc na comiesięczne spotkania z IPN – tym razem tematem będzie KL Warschau zlokalizowany w okolicach ul. Gęsiej – wybudowany przez Niemców obóz koncentracyjny z funkcjonującym tam krematorium.

Na podstawie analizy zdjęć Zygmunt Walkowski (znany fotografik, varsavianista, który otrzymał nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej) udowodnił, że KL Warschau ograniczony był ulicami: Gęsią (stąd nazwa Gęsiówka, dzisiaj to ul. Anielewicza), Zamenhofa, Karmelicką, Lewartowskiego. W miejscu, gdzie dzisiaj jest blok przy ul. Karmelickiej 17a, znajdowało się krematorium. Z ustaleń IPN wynika, że Niemcy założyli obóz koncentracyjny w Warszawie latem 1943 r. Jego pierwszymi więźniami byli Żydzi z getta, potem także z innych krajów, oraz Polacy. Jak ustalili prokuratorzy, Niemcy dokonywali tam masowych egzekucji, m.in. więźniów Pawiaka. Nie wiadomo jednak, ile osób więziono w obozie oraz ile zamordowano. Przed wybuchem powstania warszawskiego rozpoczęła się ewakuacja KL Warschau. 5 sierpnia 1944 r. zdobyli go żołnierze Batalionu „Zośka” AK, uwalniając 348 więźniów. Po wojnie w miejscu obozu przeprowadzono ekshumację – wydobyto wtedy ok. 2 ton prochów ludzkich. Prace przerwano, bo bezpieka i Sowieci stworzyli tam obóz m.in. dla jeńców wojennych.

Spotkanie odbędzie się 14 grudnia 2017 r. w Instytucie Studiów nad Rodziną przy ul. Baczyńskiego w Łomiankach o godz. 19.00