22.02 Czwartkowe spotkanie z Instytutem Pamięci Narodowej

Jak co miesiąc Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna zaprasza na

      czwartkowe spotkanie z Instytutem Pamięci Narodowej

 

 „>>Żegota<< Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu Polskiego na Kraj”

w czwartek 22 lutego o godz. 19.00

w Łomiankach przy ul. Baczyńskiego 9

 

Spotkanie z dr. Tomaszem Roguskim poprowadzi red. Mirosław Biełaszko

 z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie

www.dobrowspolne.pl

 Współcześnie środowiska żydowskie często mają pretensję, że Polacy w II wojnie światowej zrobili za mało dla ratowania Żydów. Jednak to Polacy zrobili najwięcej w tej sprawie. W książce „Polska i Polacy w II Wojnie Światowej” Czesław Łuczak pisze: „Postawa polskiego społeczeństwa wobec cierpiących Żydów rozczarowała władze hitlerowskie, które liczyły na przychylną z jego strony reakcję na ich poczynania. Nie pomogła okupacyjnej administracji szeroko rozwijana, prymitywna, antysemicka propaganda”. Działając w tak skrajnie trudnych warunkach (od jesieni 1941 r. obowiązywało – tylko w Polsce – niemieckie rozporządzenie o stosowaniu kary śmierci wobec osób, które pomagały Żydom), znalezienie schronienia dla nich nie było łatwe, a trzeba też pamiętać, że uratowanie jednego człowieka, wymagało zwykle zaangażowania kilku, a nawet kilkunastu osób.

Pomimo tak nieludzkich warunków w akcję zaangażowanych było kilkadziesiąt tysięcy osób prywatnych. Powstała również jedyna na skalę światową, polska organizacja „Żegota”, która we współpracy ze wspólnotami zakonnymi, między innymi marianami i urszulankami, zaopatrywała Żydów w katolickie metryki chrztu, które pomagały im ocalić życie. Wydano Żydom około 60 tysięcy fałszywych dokumentów.

Żegota udzielała wsparcia materialnego, zdobywała dokumenty, szukała mieszkań i kryjówek dla uciekinierów z gett, w miarę możliwości starała się również zapewnić im opiekę medyczną. Dzięki wysiłkom m.in. Ireny Sendlerowej i jej referatu opieką udało się objąć ok.2,5 tys. żydowskich dzieci wyprowadzonych z warszawskiego getta.

W tych okrutnych czasach trzeba było mieć odwagę, żeby pomagać Żydom. Ale to właśnie dzięki Polakom ocalało od 100 do 300 tys. Żydów.

Dziś zarzuca się Polsce antysemityzm. Cały czas toczy się też wielka dyskusja o tym, czy Polacy uczynili wszystko co w ich mocy, by pomóc swoim żydowskim współobywatelom. Tak, uważam, że na tamte czasy Polacy uczynili więcej niż cały świat razem wzięty. Poświęcili siebie, swoje rodziny, przyjaciół, zachowali się jak trzeba!. Panująca zaś zarówno w Polsce jak i na świecie, opinia o Polakach i ich antysemityzmie to niestety pokłosie tej prymitywnej propagandy, którą utrwala komunistyczna władza od czasów wojny aż po dzień dzisiejszy.

Polacy mają prawo mieć poczucie satysfakcji, bowiem to właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Nawet jeśli część Polaków w tym czasie kolaborowała z Niemcami, wydawała Żydów i trudniła się szmalcownictwem, to przecież na współpracę z hitlerowcami poszedł tylko promil ludności, rekrutujący się spośród mętów społecznych i osób całkowicie zdemoralizowanych.

Serdecznie zapraszam na to arcyciekawe spotkanie –Ewa Pacura