Ks. Jarosław Wąsowicz OSB w Gazecie Polskiej o „Sercu dla Inki” w Łomiankach

Ks. Jarosław Wąsowicz OSB

Ks. Jarosław Wąsowicz OSB

Tydzień Żołnierzy Wyklętych

Mija właśnie tydzień, w którym chyba na niespotykaną dotąd skalę oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym. Rozmach organizowanych w różnych częściach Polski uroczystości był naprawdę imponujący. Już w ubiegłym roku widać było w tym względzie duże zmiany, głównie za sprawą zmiany podejścia władz centralnych do Narodowego Dnia Pamięci Wyklętych. W tym roku bylo podobnie. Zarówno pan Prezydent, jak i pani Premier, ministrowie i parlamentarzyści byli bardzo aktywni w upamiętnianiu żołnierzy antykomunistycznego powstania po 1945 r. W pol – skiej telewizji doczekaliśmy się „Historii Roja” w wersji serialowej oraz wielu innych programów dokumentalnych i koncertów dedykowanych Niezłomnym. To jeszcze nie koniec. W tym roku obchody zostały rozłożone na niemal trzy tygodnie. Podziemna armia powraca do nas z niezwykłą siłą.
Po raz kolejny zapraszam naszych czytelników i kibiców do udziału w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia srebrnego „Serca dla Inki”. To m.in. za sprawą „GPC” i portalu Niezależna.pl nasza ubiegłoroczna akcja upamiętnienia sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej z lokalnej inicjatywy przyjęła charakter ogólnopolski. Poświęciliśmy już serca w Pile i Czarnem.
Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Dobro Wspólne Ojczyzna z Łomianek oraz ks. dziekana Dariusza Koska w tym roku „Serce dla Inki” zostanie poświęcone 5 marca 2017 r. o godz. 11.30 podczas mszy św. w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym. Serce wykonał ze srebrnych darów mieszkańców Łomianek i pozostałości darów z poprzednich edycji Janusz Rybiński z Krakowa, członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. W tym roku w sercu została umieszczona bryła z bursztynu – dar Grzegorza Wołoszczaka z Elbląga, także członka ZŻ NSZ. W bursztyn wtopiono łuskę z naboju, a w niej umieszczono ziemię z grobu „Inki” odnalezionego przez ekipę prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Wspomniane uroczystości, na które serdecznie zapraszam, zostały wpisane w oficjalny program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

W niedzielę z tej okazji chcemy po raz pierwszy promować książkę „Danuta Siedzikówna ps. Inka (1928—1946). Pamięć i tożsamość”. Jest ona owocem wszystkich pięknych chwil i wzruszeń, których doświadczyliśmy za sprawą sanitariuszki „Łupaszki” w ostatnich latach. Książkę można nabyć zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej, pod adresem www.kolejowysklepsportowy.pl. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tą publikacją!

Ks. Jarosław Wąsowicz w Dziekanowie Leśnym

Ks. Jarosław Wąsowicz w Dziekanowie Leśnym

Na koniec jeszcze kilka zdań o przykrych zdarzemiach. We wtorek w Sejmie RP w ramach konferencji poświęconej Żołnierzom Wyklętym miałem okazję prezentować inicjatywy kibiców upamiętniające maszych bohaterów. Jest ich wiele. To środowisko znacznie przyczyniło się do tego, że dzisiaj z takim rozmachem możemy świętować powrót niezłomnej armii do świadomości i serc Polaków. Kibicowskie oprawy ubiegłorocznych pogrzebów naszych bohaterów podziwiało wielu. Dziękował za nie sam prezydent. Pisaliśmy już w „GPC” o jesiennych przesłuchaniach kibiców Lechii przez gdańską policję. W ubiegłym tygodniu za odpalenie rac w czasie konduktu pogrzebowego i na cmentarzu pojawiły się już pierwsze grzywny w wysokości 400 zł. Czemu to ma służyć? Nie wiem, Czy okoliczność zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest w tym względzie przypadkowa? Wątpię. Pozostawiam z tą Wiadomością naszych czytelników. Może się nią wreszcie zainteresują ci, którzy mają w rękach potrzebne narzędzia, aby do takich sytuacji już nie do – chodziło.

 

Ks. Jarosław Wąsowicz OSB

Gazeta Polska Codziennie – 4-5 marca 2017 r.

Ks. Jarosław Wąsowicz w Gazecie Polskiej

Ks. Jarosław Wąsowicz w Gazecie Polskiej