Kurier365.pl: Za nami pierwszy Targ Miodowy w Łomiankach

Wykłady, promocyjna sprzedaż miodu i zabawy dla dzieci wypełniły czas podczas pierwszego Taragu Miodowego w Łomiankach zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna – napisał portal Kurier365.pl.

 

(…)

Gościem honorowym Targu był duszpasterz pszczelarzy ks. dr Eugeniusz Marciniak, który wraz z ks. dr Jarosławem Szymczakiem z Instytutu Studiów nad Rodziną koncelebrowali mszę rozpoczynającą wydarzenie. Podczas mszy duszpasterze podkreślali, że Targ odbywa się w święto Jana Chrzciciela, świętego, którego według ewangelistów główne menu stanowił miód (i szarańcza). Otwarcia Targu dokonał Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski. Wśród wykładowców był m. in.  Andrzej Bućko z Bractwa Barntego, który przedstawił historię bartnictwa w Polsce. Bućko mówił również o tym w jaki sposób udało się umieścić bartnictwo na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.  Z kolei Artur Pasieczny z Warszawskiego Bractwa Bartnego zachęcał do tworzenie miejskich uli i opisywał swoje doświadczenia z ulami, które powstały w Warszawie. Dr Ewa Zaraś-Januszkiewicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Akademii Rolniczej w Warszawie skupiła się na hodowli roślin miododajnych, wskazując gatunki, które w naszych ogrodach a nawet na balkonach będą chętnie odwiedzane przez pszczoły. Z kolei ks. Eugeniusz Marciniak rekomendował miód i produkty pszczele w swoim wykładzie poświęconym apiterapii, okraszonym licznymi anegdotami z ponad 50-lat doświadczenie księdza jako pszczelarza.

Wszyscy wykładowcy podkreślali zagrożenie dla pszczół, jakie stanowi gwałtownie rozwijająca się ludzka cywilizacja, a jednocześnie brak możliwości funkcjonowania człowieka bez obecności na Ziemi tych owadów!

Cały artykuł