Spektakl „INKA” – Łomianki 10.02.2017 godz. 19.00

Inka

Inka

Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna zaprasza na spektakl pt.: „INKA”, który odbędzie się   10 lutego 2017 r. o godz. 19.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomiankach.

W ramach przygotowań do uroczystości (5 marca 2017 godz. 11:30) odsłonięcia w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie tablicy upamiętniającej Danutę Siedzikównę „Inkę” Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna zaprasza na spektakl pt.: „INKA”, który odbędzie się w piątek, 10 lutego 2017 o godz. 19.00 w Centrum Kultury w Łomiankach. Sztuka opowiada o ostatnich chwilach życia młodziutkiej Danuty Siedzikówny „INKI”, zamordowanej przez UB w 1946 roku, która w obliczu wydanego na nią wyroku śmierci pozostawiła nam przejmujące przesłanie:

„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.”

Danuta Siedzikówna ps. Inka była sanitariuszką 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Do AK wstąpiła pod koniec 1943. Przeszła szkolenie medyczne. W czerwcu 1945. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z podziemiem antykomunistycznym, wkrótce potem uwolniona przez żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszka”, dowódcy 5. Brygady Wileńskiej AK. W lipcu 1946. została wysłana po zaopatrzenie medyczne do Gdańska, tam wpadła w pułapkę zastawioną na żołnierzy „Łupaszki”. W czasie śledztwa prowadzonego przez UB była bita i poniżana, ale mimo to odmówiła zeznań obciążających innych żołnierzy AK. Skazana na śmierć, została rozstrzelana 28. sierpnia 1946. w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Jej szczątki zostały zakopane w bezimiennym grobie na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. Jesienią 2014. zostały zidentyfikowane przez zespół naukowców IPN.
Ponadto w programie spotkania:
– wprowadzenie historyczne Michała Zarychty z Biura Edukacji Narodowej IPN
 w Warszawie.