Wystawa historyczna – „Kościół w Służbie Niepodległej” w Dobrym Miejscu

Wystawa historyczna – „Kościół w Służbie Niepodległej”

Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
Wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20
Ekspozycja: od 2018-10-19 do 2018-11-15

Otwarcie:  19.10.2018 godz. 18.00  Wstęp wolny 

Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja Służba Niepodległej realizuje projekt społeczno-edukacyjny „Kościół w Służbie Niepodległej”. W jego ramach w Dobrym Miejscu odbędzie się wystawa oraz wykład prof. dr hab. Wiesława Jana Wysockiego.

Celem projektu jest upamiętnienie duchownych, którzy zasłużyli się dla Polski. Obok takich bohaterów jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński – tworzyli zręby polskiej niepodległości 100 lat temu. Pomimo poniesionej przez nich wielkiej ofiary, obecnie są szerzej nieznani lub wręcz zapomniani. Fundacja Służba Niepodległej pragnie przypomnieć o ich zasługach poprzez przeprowadzenie szerokiej akcji informacyjnej. Przywróci ona pamięć o tych bohaterach, ale także pobudzi dyskurs publiczny na temat roli Kościoła we współczesnej historii Polski.

Projekt realizowany jest m.in. poprzez tworzenie portalu internetowego zawierającego informacje o życiorysach duchownych-bohaterów oraz przedstawiający zasługi Kościoła Katolickiego w procesie odzyskiwania niepodległości. Prowadzone spotkania edukacyjne mają na celu przybliżenie historii polskiej niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem roli Kościoła. Inną formą realizacji projektu jest dystrybucja plakatów i ulotek przedstawiających sylwetki wybranych duchownych na terenie całej Polski. Celem nadrzędnym jest dotarcie do wszystkich grup społecznych, do osób młodych i seniorów, tak aby każdy miał możliwość zapoznania się z sylwetkami tych niezłomnych duchownych.

szczegóły: http://dobremiejsce.org/kosciol-w-sluzbie-niepodleglej-wystawa/