Wystawa: ,, W hołdzie Niepodległej” w Dobrym Miejscu

Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
Wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20
Ekspozycja: od 2018-10-19 do 2018-11-15

 

Właścicielem kolekcji „W hołdzie Niepodległej” jest Jacek Piętka-Rakoczy, urodzony 11.02.1976 r., pochodzi z Oleśnicy (Dolny Śląsk), kolekcjoner oraz pasjonata historii Polski i Europy. Publikował na łamach Odkrywcy – miesięcznika poszukiwaczy. Prawnuk podoficera Błękitnej armii gen Hallera Ludwika Rakoczego herbu ślepowron (uczestnika wielkiej wojny i wojny Bolszewickiej w 1920, zesłany na sybir, tam został rozstrzelany). Jest członkiem koła rodzin sybirackich oraz członkiem klubu historycznego IPN imienia Grota Roweckiego. (kontakt: 608 834 594; wilk76@o2.pl)

Wystawa składa się ze zbioru dokumentów wystawianych przez władze RP w okresie dziesięciolecia odzyskania niepodległości m.in. dyplom nadania krzyża niepodległości z podpisem marszałka J. Piłsudskiego; dyplom nadania pamiątkowej odznaki byłych więźniów politycznych z podpisem marszałka J. Piłsudskiego; trzy dyplomy krzyża zasługi: złoty, srebrny, brązowy czy też dyplom dziesięciolecia pracy na rzecz ojczyzny wraz z medalem (rzadko spotykane).

Na wystawie można zobaczyć ponadto pamiątki związane z pogrzebem marszałka Józefa Piłsudskiego:

unikatową klepsydrę/afisz z 1935r.
pamiątki z sypania kopca na Sowińcu: łopatka z 1935 r., łopatka z wizerunkiem kopca z 1936 r., miniaturka drewnianej taczki z Sowińca sygnowana 1935 r. (warto zwrócić na nią uwagę ponieważ jest to jedyny egzemplarz zachowany w zbiorach prywatnych w Polsce).

Na uwagę zasługują również prezentowane pomnikowe dzieła książkowe tj. „Dziesięciolecie Polski odrodzonej” z 1928 r.. Wystawę wzbogacają również gazety z epoko odrodzenia R.P.

szczegóły: http://dobremiejsce.org/w-holdzie-niepodleglej-wystawa-j-pietki-rakoczego/